Optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie dla wydajności naszej elektrowni. Przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia w naszym klimacie powinien zawierać się pomiędzy 30 a 40 stopni.
     Tylko, czy sam kąt jest tylko ważny? Oczywiście, że nie! Bardzo ważną rzeczą jest również skierowanie naszej instalacji w kierunku słońca. Oczywiście w Polsce moduły skierowane czym bardziej w stronę południową tym lepiej. Naturalnie dopuszczalne jest montowanie instalacji w kierunku wschodnim czy zachodnim ale tutaj musimy się liczyć z mniejszymi uzyskami energii. W zasadzie w położeniu wschodnio-zachodnim też możemy doszukiwać się pozytywów bo przecież słońce w takiej orientacji znajduje się trochę dłużej przez co produkcja energii zaczyna się wcześniej i później kończy.
    To może pobawmy się trochę cyframi i jak to wygląda w przełożeniu na wydajność naszej instalacji.
    Ustaliliśmy już, że optymalne położenie naszej instalacji jest w kierunku południowym pod kątem 3040 stopni. Przyjmijmy, że wtedy nasza instalacja wytworzy nam 100% założonej produkcji. Tutaj też podeprę się doświadczeniem nie tylko swoim i powiem, że nawet powinna nam wyprodukować trochę więcej przy takim założeniu. Tylko co w przypadku skoro instalacja jest skierowana w kierunki południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim? Od kąta optymalnego do kąta zerowego nasza instalacja może stracić w granicach 10%  a więc do przyjęcia. Tym bardziej, że na podłożu płaskim możemy wspomóc się dodatkową konstrukcją i ten kąt zawyżyć. Gorzej wygląda jeżeli ten kąt będzie większy.  Ponieważ od nachylenia 40 do 90 stopni straty nasze mogą wynieść nawet 40%. Czyli czym większy kąt od optymalnego tym gorzej, jak i tym gorzej jeżeli większe odchylenie od południa w kierunku wschodnim bądź zachodnim. Do tej pory niezbyt często montowało się moduły fotowoltaiczne na elewacjach ale to zaczyna się zmieniać. Pamiętajmy, że jeżeli zamontujemy instalacje pod kątem 90 stopni skierowaną idealnie na południe może ona nam wyprodukować ok 70% energii w porównaniu z kątem optymalnym.
   Co w przypadku instalacji skierowanej na wschód lub zachód? Tutaj  sytuacja wygląda nieco inaczej ponieważ tutaj kąt dajmy to 20 stopniowy może nam przynieść delikatnie lepsze uzyski od kąta optymalnego. Skupmy się jednak na kącie optymalnym czyli 30 – 40 stopni. Takie skierowaniu modułów w kierunku wschodnim bądź zachodnim może nam wyprodukować nawet do 20% mniej założonej energii.
  Potem oczywiście sprawa zachowuje się po staremu czyli czym większy kąt tym gorzej.
Uff… zrozumieliśmy? Nadmienię tylko, że podane wartości nachylenia umożliwią nam uzyskanie optymalnej wydajności bez względu na to, jaka jest pora roku. Optymalny kąt w zimie też będzie inny niż w lecie. Ok. Nic już nie mówię.
Jeżeli będą pytania to zapraszamy do kontaktu.                                                                                                         AM Energiasol

Czytaj także

Aktualności

Czy to się opłaca?

Rosnąca świadomość ekologiczna i w szybkim tempie drożejący prąd sprawiają, że coraz więcej osób rozważa i decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wbrew

albo zostaw swój numer, oddzwonimy
Aby ponownie otworzyć to okno kliknij słuchawkę w lewym dolnym narożniku strony