Czy to się opłaca?

Udostępnij

Rosnąca świadomość ekologiczna i w szybkim tempie drożejący prąd sprawiają, że coraz więcej osób rozważa i decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wbrew pojawiającym się tu i ówdzie głosom sceptyków, inwestycja taka ma duże szanse zwrócić się w perspektywie kilku lat. Trzeba jednak uwzględnić związane z nią uwarunkowania techniczne i prawne.

Czy to się nam opłaci?

Podstawowy koszt inwestycji w fotowoltaikę to oczywiście zakup odpowiedniej ilości paneli słonecznych, inwertera przekształcającego uzyskany z nich prąd stały na prąd przemienny, konstrukcji montażowej, okablowania oraz koszty montażu. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Mimo że bywają one droższe w zakupie od “marketowych” wyrobów to jednak zapewnią odpowiednią bezawaryjność i wydajność pracy przez cały czas trwania inwestycji (czyli minimum 20-25 lat). Przyjmuje się, że dobrej jakości panele fotowoltaiczne po 25 latach pracują z mocą równą 80% mocy początkowej a i obecnie producenci dają już gwarancję 30 letnią. Na to, czy fotowoltaika się opłaca, wpływ mają również uregulowania prawne. Montaż domowej instalacji solarnej zmienia nasz status u dostawcy prądu (zakładu energetycznego). Z klienta stajemy się prosumentem, czyli osobą, która produkuje energię elektryczną na własne potrzeby, korzystając z odnawialnych źródeł energii i tzw. mikroinstalacji. Zakłada się, że przeciętny użytkownik domowej instalacji fotowoltaicznej zużywa na bieżące potrzeby 30% wytworzonej za dnia energii. Reszta, czyli 70%, zostaje przesłana do sieci i pozostaje do wykorzystania w pochmurne dni i wieczorami. Mimo, że nie płacimy za prąd musimy pamiętać, że niezmienne pozostają tzw. koszty stałe, które zależnie od obsługującego nas zakładu energetycznego, wahają się w przedziale 150-300 zł rocznie. Obejmują one. m.in. utrzymanie i rozwój sieci, koszty manipulacyjne i opłatę dystrybutora. Powszechna wśród laików opinia głosi, że w polskiej strefie klimatycznej poza miesiącami wakacyjnymi nie ma odpowiedniego nasłonecznienia do działania instalacji fotowoltaicznych. Niestety najczęściej takie opinie wyrażają osoby, które takiej instalacji nie posiadają. Nasz klimat okazuje się bardzo korzystny dla fotowoltaiki od gorących rejonów świata, gdzie stałe przegrzewanie paneli słonecznych znacząco obniża ich sprawność. Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja przydomowa może pokryć połowę zapotrzebowania na prąd nawet w grudniu, który z reguły jest najbardziej pochmurnym miesiącem w roku.
   Inwestycja w fotowoltaikę staje się z roku na rok coraz bardziej opłacalna przede wszystkim z powodu taniejących technologii oraz rosnących cen prądu. Warto więc już teraz bliżej przyjrzeć się temu tematowi i zacząć oszczędzać.

Czytaj także

Aktualności

Czy to się opłaca?

Rosnąca świadomość ekologiczna i w szybkim tempie drożejący prąd sprawiają, że coraz więcej osób rozważa i decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wbrew

albo zostaw swój numer, oddzwonimy
Aby ponownie otworzyć to okno kliknij słuchawkę w lewym dolnym narożniku strony