Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej by rzeczywiście nie płacić za prąd?

Udostępnij

Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej powinniśmy oszacować nasze zapotrzebowanie energetyczne aby instalacja była optymalnie dobrana pod nasze zużycie energii elektrycznej. Zużycie najłatwiej oszacować i odczytać z faktury energii elektrycznej od dostawcy za rok ubiegły. Naturalnie nie możemy zapomnieć i mieć na uwadze czy w tym czasie nie doszły nam nowe urządzenia elektryczne, które mogą znacząco wpływać na nasze zużycie. Dobierając moc instalacji, także powinniśmy sobie zadać pytanie czy nie planujemy zakupu dodatkowych urządzeń? Wybierając moc instalacji , trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ może czasami warto dołożyć „coś mocy” do naszej elektrowni niż w niedalekiej przyszłości ją delikatnie rozbudowywać. Rozbudowa może wiązać się naprawdę z dużo większymi kosztami niż dołożenie dajmy to trzech modułów fotowoltaicznych do pierwotnego montażu co przełoży się na dodatkowy 1 kWp. W przypadku nowych budynków zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia, a więc określić ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników ale tutaj często to może być bardzo szacunkowe. Wiemy przecież, jak to jest z tym wróżeniem z fusów. Mniej więcej ocenimy a czy więcej czy mniej to już pozostawię Państwu do przemyśleń.
      Instalacji nie powinniśmy ani nie doszacować ani jej zbytnio  przewymiarować. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Skoro już wiemy ile potrzebujemy, to czy na pewno o czymś jeszcze nie zapomnieliśmy? No tak! Przecież skoro nasza instalacja wyprodukuje prąd i spożytkuje na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy to przecież nadwyżka produkcji jest przekazywana do operatora abyśmy mogli ja odebrać w te mniej słoneczne dni. Tylko nie odbierzemy naszej produkcji w skali 1/1, musimy swoje „zapłacić” za tzw. magazynowanie tej energii i wtedy do wykorzystania mamy 80 % przy instalacjach do 10 kW. Przy wyższych instalacjach musimy się liczyć z możliwością odbioru tylko 70% (instalacje 10 -50 kW) nadwyżki produkcji. Tutaj każdy sprzedawca powinien odpowiednio doradzić i obliczyć naszą moc instalacji z uwzględnieniem opustu (czyli tego magazynowania przez naszego dostawcę)
     W zasadzie to w przybliżeniu tyle, gdyż jeszcze musimy pamiętać o położeniu i nachyleniu naszej połaci dachowej. Przecież może się zdarzyć, że jednak nie koniecznie będzie pięknie skierowana w stronę południową pod odpowiednim kątem ale to już temat na inne kilka zdań. Na koniec pamiętaj, że instalacje dobieramy pod zużycie całoroczne a nie poszczególnych pojedynczych miesięcy.
      Oczywiście pozostajemy do Twojej dyspozycji.
                                                                                                          AM Energiasol

Czytaj także

Aktualności

Czy to się opłaca?

Rosnąca świadomość ekologiczna i w szybkim tempie drożejący prąd sprawiają, że coraz więcej osób rozważa i decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wbrew

albo zostaw swój numer, oddzwonimy
Aby ponownie otworzyć to okno kliknij słuchawkę w lewym dolnym narożniku strony